Sosyal Medya Yönetimi

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİNİ NASIL YAPIYORUZ ?

,

Televizyon, radyo, gazete, dergi gibi sadece okuduğumuz, duyduğumuz ve gördüğümüz iletişim araçlarına medya diyoruz. Sosyal medya ise, medya içeriğini oluşturmak, yayınlamak ve yorumlamak olarak bireysel katılımın olduğu medya kanalıdır. İnternet üzerinden Facebook, Twitter, Linkedin, Tumblr vb. gibi sanal platformlarda, bilgi ve haber paylaşımı ve yorumlar yapılmasıne olanak tanıyan sosyal medya adını verdiğimiz medya türü ortaya çıkmıştır

Sosyal medya sayesinde, markalar ve şirketler pazarlama ağlarını yönetebilir ve bir pazarlama stratejisi oluşturabilirler. Şirketler, için sosyal medya kullanmak kaçınılmaz olmuştur. Şirketler içeriğini ve verdiği mesajı ne kadar iyi oluşturabilirse, o oranda satış ve pazarlama ağına sahip olabilmektedir. Web sitesi, Facebook, Twitter, Linkedin yardımı ile kurgulanan ve doğru uygulanan içeriklerle kitlelere ulaşmak, katılımcı sağlamak, günümüzde sosyal medyanın en büyük gücüdür.

Sosyal medyanın işleyişi, sesinizi ulaştırabildiğiniz kadar fazla insana ulaştırmak ve kullanıcıları kendine bağlamaktır. Bu nasıl mümkün olur diye düşünüyorsanız, iyi içerik ve orijinal mesajlar en geniş kitleye ulaşabilmek adına pek çok püf noktası taşımaktadır.

Örneğin Facebook’a bir göz atalım. Facebook bir ülke olsaydı, dünyadaki en büyük ülkelerden biri olurdu. Kullanıcı sürekli artan ve her daim katılımcı olması nedeni ile Facebook, en etkili sosyal medyalardan birisidir. Facebook üzerinde açılacak olan bir firma sayfası, kendi kitlesini yaptığı reklam ve içerikler ile çekebilir, oluşturduğu topluluğa ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgiler verebilir

Özgün ve etkili reklamlar sayesinde kullanıcıların kendi arkadaş çevreleri içinde bilgileri paylaşmalarıyla ulaşılan insan sayısı hızla artabilir. Böylelikle etkili bir tanıtım ve pazarlama yapılmış olur.

Firmalar son yıllarda bünyelerine “Sosyal Medya Uzmanı” ünvanına sahip çalışanlar katmaktadırlar. Sosyal medya uzmanları, şirketlerin pazarlama, halkla ilişkiler ve tanıtım konularında çalışmalar organize ediyor ve internet üzerinden firmanın imaj ve kimliğini oluşturuyorlar. Konusunda uzman ve kaliteli ekipler sayesinde sosyal medya üzerinden kampanyalar ve tanıtımlar yapılabilmektedir. Burada önemli olan attığınız adımların dikkatli ve gerçekçi olmasıdır. Büyük dikkat gerektiren bu işlemi uygularken yapacağınız en ufak hata imajınızı ciddi anlamda bozabilir. Bu sebepten ötürü bu işi iyi bilen ekiplere danışmak ve sosyal medya çalışmalarınızı onlarla danışmak en mantıklı olan davranış şeklidir.

Şirketler için sosyal medya'da neler yapıyoruz

 

 • Facebook, Twitter, Linkedin sayfalarınızın şirketinize uygun görsel tasarımını gerçekleştiriyoruz.
 • Şirketinize ait ürün yada hizmetlerinin tanıtmını yapıyoruz.
 • Facebook üzerinden iş başvurusu alabilmenizi sağlıyoruz.
 • Tüm sosyal medya hesaplarınızın birbirleri ile etkişime girmesini sağlıyoruz.
 • On-line yada Of-line olarak düzenlediğiniz tüm etkinlikleri etkinlik öncesi, ve etkinlik sonrası sosyal medyada paylaşıyoruz.
 • Şirketiniz için yaptığınız yatırımlar, mekan değişiklerini, ekipmanları sosyal medya duyurmanız sağlıyoruz.
 • Katılıdığınız seminer'leri duyuyor ve görüşleriniz yayınlıyoruz.
 • Sosyal sorumluluk projelerinizi duyuruyoruz.
 • İndirim, ve diğer kampanyalarınızı duyuruyor daha fazla insana ulaşmanız sağlıyoruz.
 • Promosyonlarınızı, sosyal medyada dağıtmanızı sağlıyoruz.
 • İşinizle ilgili size en çok sorulan soruları sosyal medyada cevaplıyoruz, paylaşıyoruz.
 • Trendleri paylaşmanızı sağlıyoruz.
 • Anket düzenlemenizi sağlıyoruz.

Yazıyı Paylaş: